Jak se stříhá PVP

Když jsem si pořídila PVP  a rozhodla jsem se , že budu psa vystavovat, byl docela problé zjistit , jak přesně by měl být ostřihaný. V psích salonech mne většinou  odmítali s tím , že neví jak psa upravit. Cenné rady jsem pak získala od chovatelky paní Bergerové a postupně jsem s majitelkou salonu, která byla ochotná se střih naučit propracovávala k dokonalosti a správné úpravě srsti. Na českých webových stránkách se mě přesný návod nepodařilo najít až na stránkách PWDCA jsem byla úspěšná. Tady je tedy postup úpravy  PVP vlnitá srst, střih "lví"( jiný na výstavách v ČR není povolen) :

strih

Hlava : Hlava je setříhána tak,aby plynule navazovala na srst těla , na hlavě se nikdy nestříhá a vytváří ležerní vzhled( na rozdíl od kudrnatých , kde se setříhává a vytváří širokou kulovitou lebku). V zahraničí jsou často uši sestřiženy k hranici čelisti, u nás chovatelé nechávají srst volně růst a nezastřihávají

Tlama: Celá tlama je ostříhána a to od vnějšího koutku oka směrem k líci( ke koutku tlamy) a pod čelist.Nikdy nestříhat krk nebo pod ušima.

Přední strana: Srst na přední polovině těla se u vlnitých psů netříhá, měla by být dlouhá nejméně 3 palce

Přední nohy: Jsou sestříhány tak, aby plynule navazovaly na hrudník, tlapy dokulata

Zadní nohy : Zcela sestříhány,stejně jako břicho

Zadní část těla : Hranicí stříhání je začátek hrudníku( nahmatejte první žebro od zadní části těla)

Ocas: na 1/4 až 1/3 nechat srst v plné délce

Na těchto stránkách najdete krásný obrázek s popisem

http://www.pwdca.org/assets/docs/grooming/wavylion.pdf

Pozn. 1palec asi 26 mm

 

                                                         Holení štěněte od Lenky Markovičové CHS Jemalle  :


Co budeme potřebovat:
- holící strojek
- nůžky
- starý ručník
- oční kapky (můžou být, nemusí)
- v záloze pomocníka v podobě silného manžela/ky, případně souseda/ky
- pevné nervy
- a samozřejmě štěně 


Pracovní postup
1. Psychicky se připravíme na holení :-D (povzbuzení jakéhokoliv druhu možné, pouze s alkoholem opatrně).

2. Štěně budeme holit na zemi. Nehrozí mu tak pád z výšky, rozhodne-li se naši zkrášlovací činnost bojkotovat útěkem. Zručnější můžou pracovat na stole.

3. Polapíme štěně, zaklekneme a posadíme ho před sebe, zády k nám. Vysvětlíme mu, že bude nejkrásnější na světě. Většinou si nechá lépe domluvit, když je unavené. Do druhé ruky vezmeme holící strojek už ve stavu provozuschopném, s dostatečně dlouhým kabelem pro pohyb po celé místnosti (při útěkových manévrech štěněte totiž většinou zapomeneme strojek odložit).

4. Štěně znehybníme odborným hmatem "drž nebo uvidíš" (ale co???) kolem krku a hlavy. Zapneme strojek, s bohorovným klidem přejdeme výraz "myslíš to vážně?" a jdeme na to.

5. Začneme čumákem, neb holící hlavice je chladná pro úpravu citlivých partií kolem očí, nosu a pysků. Snažíme se zachovat 3 spojnice - vnější koutek oka a koutek tlamy, vnitřní koutky očí mezi sebou a zespodu koutky tlamy. Ujede-li ruka, nic se neděje, srst kupodivu doroste.

            

6. Tak, a je to! Zchladíme strojek. Možno využít jako oddychový čas ke zklidnění rozklepaných rukou, případně se povzbudit do další činnosti (viz bod 1.)

7. Tělíčko. Štěně postavíme čumákem před sebe, možno také položit na bok. Případnou snahu štěněte přesvědčit nás o nerozumnosti našeho počínání stylem "spas se kdo můžeš" zarazíme a štěně dáme do výchozí pozice. Nahmatáme poslední žebro, které tvoří hranici pro střih zadní partie a jedemééé... jeden bok, druhý bok, ocásek, nožky. Opatrně kolem konečníku a pozor na kožní řasu ve slabině, ta se oholí později, až budeme mít štěně položené na zádech.
Nezapomeneme vystříhat tlapky mezi prsty a mezi polštářky. Kdo si netroufne strojkem, může použít nůžky.

                

8. Zchladíme strojek a hurá na bříško a slabiny. Předtím doporučuji na sebe položit ručník a až na něj štěně. Oholené chlupy jsou prevít a rády se zapichují do nohou. Štěně položíme na záda a opatrně začneme holit vnitřní strany nohou a slabiny. Kůži ve slabinách napínáme tak, aby se netvořil kožní záhyb, který by mohly zachytit zuby holící hlavy.

    

9. Štěně prohlédneme ze všech stran a dočistíme strojkem, co je třeba. Oči můžeme vykapat očními kapkami, mohly se tam přece jen dostat drobné chloupky při holení čumáku.

  

10. Holení zmohlo štěně natolik, že usnulo... Uuuuffff! Setřeme pot, uvolníme se a pomalu necháme klesnout hladinu adrenalinu v krvi.

Dostali jste se až sem??? Skvělé, gratuluji, úspěšně jste zvládli první holení a jste prostě jedničky!!! Odměnou Vám budiž krásně upravené, sladké portí miminko!
Není výsledek úplně dokonalý? Nevadí, příště už to bude na jedničku s hvězdičkou!

Po holení se může štěně nějakou chvíli drbat, ostříhané partie ho mohou svědit. Přejde to, věřte mi. Pomůže i vykoupání, odstraní se drobné chloupky z těla.
Pokud štěně není čisté, koupeme před stříháním. Odrostlejší štěně a dospělého psa koupeme vždy před úpravou.

 

Moc děkuji autorce za možnost zveřejnění na mých stránkách !!

 


Best breeder webdesign Best breeder webdesign

© 2013-2015 Rei Pescador. Tvorba luxusních stránek pro chovatele