Zakladatelé moderního chovu PVP

Historie plemene

Existence Portugalského vodního  psa podél Algarve na pobřeží Portugalska lze vysledovat již ve velmi vzdálených časech.. Existují důkazy, které naznačují, že v předkřesťanských dobách, byl "vodní pes" považován za téměř  za posvátného, a  byly vyměřeny přísné tresty pro ty, kteří   "vodního  psa" zabili..  První písemný popis Portugalského  vodního  psa se datuje k roku 1297, a popisuje příběh  o umírajícím námořníkovi, který byl  z moře  zachráněn psem, který měl "černou hrubou srst, ostřihanou od  prvního žebra  a chomáč chlupů na špičce  ocasu ". 

Vzhledem k historickému střihu , který se stále   použitívá, některé zprávy popisují plemeno jako "pes Lev".

 Říká se, že  pudl, Kerry Blue Terrier, a irský vodní španěl jsou možní předci "vodního psa".

V minulosti  toto plemeno existovalo všude podél pobřeží Portugalska. Tento vyvážený pracovní pes byl ceněný rybáři jako společník a hlídací pes. Žil na rybářských  člunech, naháněl  ryby do sítí, podával  ztracené náčiní nebo potrhané sítě, pracoval také  jako kurýr, který nosil zprávy z lodi na loď, nebo z lodí na břeh.

 Pro tyto úkoly bylo,  nutné , aby psi byli vynikající plavci  a dokonce byli schopni  se  i potápět . Jak je uvedeno v standardu plemene, tento pes je  výjimečné inteligence , loajální společník , který vždy oddaně slouží svému pánu.

V Portugalsku je plemeno nazýváno Cão de Agua . "Cão" znamená "pes",  "de Agua" "vody". V jeho rodné zemi, je pes také známý jako Portugalský  rybářský pes.. 

Cão de Agua de Pelo Ondulado je  název pro  dlouhosrstá variantu, a Cão de Água de Pelo Encaracolado je název pro kudrnaté variantu.

V roce 1930,   se Vasco Bensaude, bohatý portugalský obchodník , milovník psů, setkal s Portugalským  vodním psem . Když se seznámil s tím co tito psi dokáží  , a ačkoli už bylo jen  pár psů stále pracují na lodích rybářů, získal psa jménem "Leao". "Leao" (1931-1942), který  byl zakládajícím otcem moderního plemene a  podle kterého byl založen původní standard plemene. První vrh se narodil 1. května 1937, v  Algarbiorum  Kennels.

leao Laeo

Asi po  30 letech byl   Portugalský vodní pes dovezen   do Ameriky.   Zásluhy o  objevení PVP pro Spojené státy mají Deyanne a Herbert Miller j. Jejich první dovezený Portugalský vodní pes se narodil 12.7.1968,a byl potomek  psa Leao .  Pojmenována byla Renascenca to Al Gharb a do USA dorazila  12. září 1968.  Byla také známá jako "Chenze" a je  fenkou základatelkou  Farmion  Kennels. "Chenze" se dožila 15 let. 

 

Renascenca do Al Gharb Chenze

Vůbec první  PVP , který  vyhrát Best in Show byl  Ch.. Charlie de Alvalade, 30. června, 1984. Byl hnědý, kudrnatý, narodil se dne 16. května 1978 a  byl dovezen do Spojených států z Portugalska  Deyanne a Herbert Miller, Jr.  Byl to  první americký Champion.  V USA rostla popularita tohoto plemene a    zvyšoval se počet chovaných psů . V roce 1990  počet registrovaných psů činil 601 , 649 v roce 1991, 803 v roce 1992, 826 v roce 1993, 792 v roce 1994, a 919 v roce 1995. 

Charlie de Alvalade Ch. Charlie de Alvalade

 

Čerpáno a volně přeloženo  ze stránek Portuguese Water Dog Club of America

 


Best breeder webdesign Best breeder webdesign

© 2013-2015 Rei Pescador. Tvorba luxusních stránek pro chovatele