GM 1

GM1-Ganglisidóza je lysozomální střádací onemocnění, které vede k neurologickým problémům. V důsledku nedostatku enzymu beta-galaktosidázy dochází k ukládání GM1-gangliosidů a oligosacharidů v mozkové tkáni. Neurologické potíže se objevují již od 4. měsíce věku, postižení psi trpí paralýzou končetin a spasticitou svalů. Většina psů s touto nemocí uhyne kolem 8. měsíce.
Znaky dědičnosti
GM1-Gangliosidóza se dědí jako autozomálně recesivní znak. To znamená, že můžeme rozlišit psy zdravé (homozygoti, obě alely bez mutace), postižené (homozygoti, alely mutované) a přenašeči (heterozygoti).
Přenašeči mohou šířit onemocnění v populaci. Klíčem ke kontrole onemocnění je spolehlivá informace o psech prostých mutace.

Již byl identifikován genetický defekt způsobující toto onemocnění. DNA testem můžeme přímo zjistit zodpovědnou mutaci. Tato metoda poskytuje velmi přesné výsledky a může být použita v každém věku. Umožnuje nejen rozlišení postižených a zcela zdravých jedinců, ale i identifikaci klinicky zdravých nosičů mutované alely. 


Test na GM1 je nezvratný. Pes může být DNA testovaný a může být zjištěno , že je buď "Normal" - čistý , bez nálezu nebo "Carrier" - přenašeč. Jestli je pes přenašeč , pak musí být v chovu využit se psem , který je Normal , aby měli zdravá štěňata.Best breeder webdesign Best breeder webdesign

© 2013-2015 Rei Pescador. Tvorba luxusních stránek pro chovatele