Výstavy a jak na ně?

Máme doma nové štěňátko . Nikdy jsme neuvažovali o tom , že bychom objížděli psí výstavy . Chtěli jsme kamaráda , parťáka na sport nebo na procházky. A pak  najednou v nás začne hlodat červík. On je tak krásný!  A  chceme ho ukázat , pochlubit se s ním na výstavě. Jenže nevíme jak na to. Tak pro vás jsem připravila pár rad :)

Budu psát o našem milém plemeni. Tedy Portugalském vodním psu. A začnu  trochou teorie.Ač se vám zdá váš pes úžasný, ale  nemáte zkušenosti s výstavami nechejte psa nejdříve prohlédnou někým zkušenějším. Důležité je aby pes měl sestouplá obě varla a obě pohlaví splnila podmínky standardu a měla skus nůžkový popř klešťový. S klešťovým skusem mohou být u portíka v ČR trochu problémy. Nicméně podle  FCI standardu jsou povoleny oba skusy.    Samozřejmě musíte mít psa s rodokmenem lidově nepříliš správně" čistokrevného". Vše je ok? Tak můžeme jít dál..

Typy výstav :

Klubové a speciální − jsou to výstavy pořádané jedním chovatelským klubem, čili se jedná o výstavy jednoho nebo více plemen. Posuzují na nich odborníci na dané plemeno a jsou zaměřené na vlastnosti tohoto plemene. Je možné, že se výstavní pravidla v jednotlivých případech mírně odlišují od vystavování na výstavě všech plemen. Mohou se na nich udělovat tituly CAC, CAJC, Vítěz klubové výstavy nebo Vítěz speciální výstavy a BOB.
Krajské − jedná se o výstavy všech plemen s působností v rámci jednotlivých krajů. Čekatelské tituly se na nich neudělují.
Národní − velké výstavy všech plemen s celostátním záběrem. Zúčastňují se jich i mezinárodní vystavovatelé a rozhodčí. Udělují se na nich tituly CAC, CAJC, Národní vítěz, BOB, BIG a BIS.
Mezinárodní − nejvýznamnější pravidelné výstavy v Česku. Mají podobný charakter jako národní výstavy, ale jsou na nich udělované i mezinárodní tituly CACIB a posuzují na nich jen rozhodčí, kteří mají mezinárodní licenci.
Evropské a Světové −  Pro daný stát je poctou, když je mu umožněnou uspořádat Evropskou nebo Světovou výstavu. Mimo tituly udělované na mezinárodních výstavách se udělují tituly Evropský vítěz mladých, Evropský vítěz (na Evropské výstavě) a Světový vítěz (na Světové výstavě).

Přehled výstav i s odkazy na propozice a přihlášky najdete zde :Výstavy v ČR

Před přihlášením na výstavu je potřeba psa připravit. Zjistit v jakém postoji se předvádí, jak má být upravena jeho srst. Samozřejmě pes musí být naučený se předvést . Když do kruhu vtáhnete vzpouzejícího se psa moc parády nenaděláte. Pokud je váš pes špatně socializovaný, bázlivý nebo agresivní na výstavy zapomeňte a vrhněte se raději na výcvik a socializaci.

Existuje mnoho způsobů předvádění psa, přičemž předvedení v pohybu je většiny plemen vcelku podobné. Rozdíly jsou zde pouze v rychlosti, jakou se handler se psem pohybuje nebo ve způsobu držení předváděcího vodítka.Naproti tomu postoje v jakém se pes v kruhu předvádí se dost výrazně liší.

     37173680 2731628126975909 2296701927238402048 n   Balthazar ve správném   postoji . 

37262532 2731628146975907 7145783965075374080 o   

nádherný pohyb Balthazara a perfektní souhra s handlerem


Nejlepší možností jak poznat správné předvedení je navštívit nějakou výstavu a pořádně to okouknou . Nebojte se i zeptat zúčastněnych chovatelů. Když jim jejich psa pochválíte určite vám nějakou tu radu poskytnou :).

Takže už víte jak na to a můžete se pustit do tréninku. S přípravou je nutno začít už u mladého psa. Vzhledem k tomu, že váš pes by se měl v kruhu předvádět radostně musíte se postarat o to , aby ho bavil i trénink. Měl by se podobat spíše hře, psa nepřetěžujte . Cvičte raději vícekrát a kratší dobu. Když se dílo povede nezapomeňte projevit nadšení a to buď formou nadšeného povykování ( s rozumem ať ho nevyděsíte :) ) nebo u žroutů pamlskem, u bláznivých aportérů balonkem :).. Portíci milují každou činnost se svým páníčkem, rádi cvičí i jedí takže máte na půl vyhráno.Jakmile pes pochopí co po něm chcete , stačí opakovat jen občas. Nechceme jej znechutit, bylo by to vidět ve výstavním kruhu. Psa , kterého výstava nebaví ,pak už těžko vracíte do radostného módu .

Co trénovat :

- váš pes musí po delší dobu stát klidně a pozorně v pozici do níž jste ho uvedli

-váš pes by měl vedle vás v kruhu běžet aniž by táhl on nebo jste ho táhli vy na co nejvíce povoleném vodítkua v takové rychlosti a směru ,jaké si vy sami určíte

- váš pes si bez odporu musí nechat prohmatat celé tělo i od cizího člověka , aniž by změnil svou polohu

-váš pes si musí nechat prohlédnout zuby 

-váš pes se vůči ostatním psům v kruhu chovat přátelsky, agrese je důvodem k vykázání z kruhu

 Už všechno umíte , zbývá upravit psa  do požadovaného střihu viz : jak se stříhá PVP sladit své oblečení s barvou psa ( zvolit kontrastní barvy např k černému psu bílé oblečení apod) a můžete vyrazit na výstavu.  Pokud se vám to napoprvé ani napodruhé nepodaří nezoufejte! Jednou se to určitě povede :) Berte to jako zábavu pro sebe i pro psa a když to vás nebo psa bude příliš stresovat existuje spousta dalších činností které se svým Portíkem můžete vykonávat. Tak hodně štěstí a třeba se někde na výstavě potkáme :)

20002 Arletka veteránka 

 

 

 

Péče o srst Portugalské vodního psa

Pokud jste se jako já zamilovali do plemene Portugalský vodní pes a máte malého portíka doma, bude vás zajímat jak pečovat o jeho srst. Tak tedy.. Srst tohoto plemene je podle standardu ve dvou typech. Srst vlnitá ( wavy) a kudrnatá ( curly).  Barevné varianty a také návod jak se poríci stříhají najdete na techto stránkách v záložce Portugalský vodní pes. Tady se spíš budeme věnovat péči o srst.  Tato u PVP nemá podsadu, tedy nelíná. Toto plemeno je vhodné pro alergiky, ale je potřeba reakci alergického člověka na srst vyzkoušet.  Není nic jednoduššího než si domluvit schůzku s chovatelem. Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že jsem se při těchto testech ani jednou nesetkala s nepříznivou odezvou. Ale, nepodceňujte tuto zkoušku. Není nic horšího , než když dítěti musíte odvést vytoužené štěně, protože na něj má alergickou reakci.

Takže, všechno je pořádku,stěňátko je doma a kromě jiných povinností , které vás čekají přemýšlíte, o tom jak pečovat o srst. Pokud jste zvolili dobrou chovatelskou stanici dostane se vám určitě spousta dobrých rad a pokud ne ,nezbývá než se porozhlédnou po internetu jak na to. 

Asi první nad čím přemýšlíte je kdy a čím štěně poprvé vykoupat. Já nejsem zastáncem neustálého šamponovaní štěněte. Pokud štěník není špinavý zbytečně jej nekoupejte. V případě, že už je to nutné, nechte si na první koupání delší čas, přistupte ke koupání s klidem a pokud jste zastánci pozitivní výchovy s plnými kapsičkami dobrot. Je lepší si do vany dát neklouzavou podložku, štěně může trochu panikařit a klouzající nožičky mu ke klidu nepřidají.  Povídejte si s ním klidným hlasem, odměňujte za jeho klidné chování . Další koupání nebude pro něj stres a hrůza . První zážitek s koupáním se prostě počítá a je důležitý. Dávejte pozor při mytí hlavičky , chraňte uši před proudem vody při sprchování. Vždy velmi důkladně vypláchněte šampon , nechce mít psa co se neustále škrábe..Je to nepříjemné pro něj i pro vás. Šampony kupujte kvalitní a vybírejte v kategorii " pro štěňata".  U starších psů s mohutnější srstí používejte kondicionér.

Po koupání štěně důkladně vysušte . Zvykejte i na fén,v budoucnosti to budete potřebovat. 

11119  o takovou srst musíte pečovat každý den

Základem péče ostrst PVP je pravidelné česání.  I když se u štěňat srst nijak nezacuckává at netvoří "plchy" je potřeba od malinka zvykat na česání a kartáčování. Někdy kolem 7-8 měsíce se začne srst měnit na tzv. "dospělou" a jestli  váš miláček ještě hřeben neviděl nastávájí vám těžké časy. Začne boj s s malým nezbedou , který rozhodně o česání nemá zájem. Samozřejmě je možné psa ostříhat a pak je téměř bezúdržbový.  Co je  ale krásnějšího než portík s nádhernou vlající srstí :)? Já už mám Arletku 8 let ve  výstavní kondici a věřte dá se to zvládnou..      

2323

 Já nejraději nakupuji na Profikosmetika. Je dražší, ale výrobky jsou kvalitní a s e-shopem jsem nikdy neměla problém.  Existují i levnější výrobky, používejte ale vždy kosmetiku určenou pro psy. 

 69360028 738359289937990 1145323488416890880 n   Naše výbava. Některé hřebeny mám už opravdu hodně dlouho. Nesou stopy zoubků malé Arletky  :) :) Vyplatí se koupit dražší, pak je máte na hodně dlouho  :) :)

Strojek na psy , který používám

 

 

 

 

Mýty a pověry

 9666
1.Pes vidí černobíle
Poměrně rozšířený mýtus. Psi vidí svět ve žlutých a modrých barvách. Zelenou, žlutou a oranžovou považují za žlutou. Fialovou a modrou vidí jako modrou. Tato informace může být přínosem pro výběr hračky. Pokud máte oranžový balonek a spadne do zelené trávy , pes se neorientuje zrakem , ale čichem pro její vyhledání. Pro práci na travnatém povrchu vyberte modrou ,Jestli váš pes rád chytá talíře, vyberte mu barvu žlutou nebo oranžovo, ta je pro něj proti modrému nebi nejzřetelnější.
2. Jeden rok života psa rovná se 7 let života člověka
Tento přepočet používá již velmi dlouho a je pouze orientační. Záleží na velikosti , tedy plemenu psa. Velká plemena se obecně dožívají kratšího věku a proto i při přepočítávání na člověčí věk jsou na tom hůře než malá plemena. 40 kg pes v pěti letech odpovídá stáří 50- letého člověka. Naproti tomu 10 kg pes stáří 38 let. 
3. Fena musí mít za život alespoň jednou štěňata
Tento mýtus vznikl pravděpodobně z možných zdravotních komplikací, které u feny vyvolává falešná březost. Ta může zapříčinit záněty dělohy a ta neléčená může mít fatální následky. Já mám osobní zkušenost , že i fenka , která odchovala štěňata trpěla falešnou březostí i nadále. Pokud se chcete těmto komplikacím vyhnou , fenku vykastrujte. Dnes už jsou i šetrné metody, bez velkých operačních jizev a delšího doléčování( laparoskopické kastrace)
4. Psí sliny léčí
Raději se nenechávejte "ošetřovat". Psí sliny jsou plné bakterií , které vašemu zdraví rozhodně neprospějí.
5. Když se vám štěně doma počurá, namočte mu do moči čumák 
Jedna z vůbec nejhorších rad, které se vám může dostat.! To rozhodně nedělejte! Pokud se vašemu štěněti doma stane tato nehoda, vezměte jej ven a po vykonání potřeby pochvalte a odměňte. Štěně ještě není schopno udržet delší dobu moč a nezbývá než s ním častěji chodit ven ,u malého štěněte i v noci. Sledujte jeho chování, velmi brzy se naučíte číst v jeho řeči těla . Trestat štěně za počuraný koberec , když je tzv. po všem nemá cenu. Štěně neví za co ho trestáte. I když ho chytíte při činu v žádném případě jej fyzicky netrestejte. Dejte mu však najevo , že se vám to nelíbí např. okřiknutím, stačí krátké ostré NE, NESMÍŠ  apod. Pak ho ihned vezměte ven a ukažte mu , že tady je to správné místo. 
6. Zlobí ,plácněte ho novinami !
Naštěstí už v našich domácnostech moc novin není. Tato rada vašemu soužití s novým členem rodiny také neprospěje. Pokud se vám činnost malého uličníka nelíbí, dejte mu to najevo hlasem, ne fyzickým trestem. Odveďte jeho pozornost k jiné činnosti, cvičte s ním , hrajte si  a za správnou činnost odměňujte. 
 


Pamlsky

Pamlsky jsou určitě výborná věc. Utáhnete na ně lenocha  nebo zarputilého odmítače výcviku. Jsou sice psi , kteří jsou vůči pamlskům odolní ,ale  těch  moc není. Jsou i majitelé, kteří pamlsky odmítají , cvičí bez nich a taky to jde. Jen je to o větších zkušenostech a také o plemeni , které doma máte. Většina našich miláčků  by pro dobrý pamlsek udělala i kotrmelec. Ale i s pamlsky se musí zacházet opatrně Je třeba si uvědomit, že doplňují krmnou dávku a velké množství tučných pamlsků může napomoci z našeho sportovce udělat línou tučnou kouličku. Zvláště u malých plemen je potřeba pamlsky kontrolovat a množství regulovat. Pamlsky můžou pomáhat i s hygienou zubů nebo s nimi zaměstnáme, alespoň na chvíli  ,neúnavného zlobila

67243508 3015237761948276 3962461600937410560 o

A jak pamlsky vybírat ?  Určitě je dobré přizpůsobit velikost pamlsku stáří a velikosti psa.  S tím by vám měli poradit v každém dobrém obchodě i e-shopu. Já nakupuji vždy v e-shopech. Ceny jsou tam mnohem příznivější a v akcích můžete velmi dobře nakoupit. Vždy si přečtěte recenze uživatelů, jak obchod hodnotí ! 
                                        m 2742
U každého baleného produktu musí být uvedeno složení. Nás zajímá zda pamlsek neobsahuje barviva, není konzervovám chemicky .U nebaleného pamlsku nám informaci poskytne personál prodejny ( pokud ne jděte jinam)  a e-shop je povinen uvést analytické složky jako je hrubý protein, tuk, hrubý popel, vláknina. Dále musí být uvedeno jaké jsou tzv. přídatné látky.  Ty jsou nutriční - např.vitamíny a technologické - konzervanty, antioxidanty. 
No a jak se pamlsky dělí? Je to dnes už úplná věda. Můžete koupit pamlsky dentální, podporující klouby, keksíky a sušenky,  kostičky z buvolí kůže  tréninkové pamlsky . Můžete si vybrat i z jaké suroviny jsou vyrobeny ( drůbeží, jehněčí, hovězí, vepřové, pštrosí, rybí). ávám přednost přírodním pamlskům.  Nejlépe sušenému masu. Do těchto pamlsků není nic přidáváno. Neobsahují žádné obilniny, chemické konzervanty, sůl ani cukr . Jsou sice dražší, ale když si je nastříháte na malé kousky vyrobíte docela dost radosti i z malého sáčku . Ono psovi je to jedno jestli je to větší nebo menší kus, stejně to zhltne jak malinu. Aspoň teda ten můj. Když chcete psa trochu zabavit můžete mu podat např. vepřové ucho ( je tučnější pozor u starších psů, nebo psů se zažívacími problémy )  sušený drůbeží pařátek, větším psům uzenou kost.Výborné jsou sušené kuřecí žaludky, krky, nebo játra. 
m 3075
Maso si můžete usušit i doma buď v troubě nebo v sušičce na ovoce. Maso sušíme pouze libové, tučná masa jsou k sušení nevhodná.Maso krájíme na poměrně malé kousky asi tak 4x3 cm o šiřce asi 0,5 cm. Čím větší tím samozřejmě delší doba sušení. U libové svaloviny počítejte se sušením kolem 9 hodin. Vnitřnosti 15 hodin, kůže , uši až 24 hodin.
 

Přirozená strava Barf. Ano či ne?

                            68641823 483002779188869 1338003903228149760 n   

Co může být pro psa lepšího než plná miska voňavého masíčka doplněného zeleninou , ovocem a bylinkami ? Dáte mi za pravdu , že asi nic. A tak jsem se zabořila do studia Barfování. Nakoupila jsem ostré sekáčky na kosti, krabičky na připravenou psí pochoutku a pustila se do díla. Barfovali jsme asi rok.Pak jsem se vrátila ke granulím. Nicméně, zejména pro ty, jejichž psi trpí potravinovými alergiemi nebo mají nějaký zdravotní problém např. s trávícím traktem, je to určitě cesta ,která vede ke zlepšení jejich zdravotního stavu. Barfování ,ale není o tom, že hodíte psovi do misky kus syrového masa, k tomu kousek mrkve a syrovou kost. Tento způsob krmení má svá pravidla a jestli váš pes má mít vyváženo stravu je potřeba se na to připravit. Jistou nevýhodou je větší časová náročnost, pokud máte víc psů nebo 50 kg mazlíka počítejte s potřebou větších skladovacích prostor na mrazené maso. No a co u nás hrálo největší roli je, že pokud často cestujete se psy je složitější uchovat potraviny čerstvé. Pokud jste se tedy rozhodli, že půjdete touto cestou doporučuji navštívit internet nebo knihkupce a nakoupit literaturu , kde se dozvíte vše potřebné. Najdete informace o tom, jak přejít z krmení granulemi na přirozenou stravu, jak sestavit krmnou dávku atd. I my , kteří krmíme granulemi občas dáme psovi nějaký ten kousek ovoce, zeleniny nebo " lidského jídla". To mu určitě v přiměřené míře neuškodí. Na co je ale potřeba dát si pozor a co rozhodně psovi do tlamky a žaludku nepatří ? Jídlo s přepáleným tukem ( např. řízek), slané , kořeněné jídlo,cukrovinky zejména čokoláda. Je pro psa velmi nebezpečná a může mít fatální následky. Když vám ze stolu pes ukradne kousek čokolády nemusíte panikařit, ale nikdy mu tuhle pochutinu nedávejte !Další nevhodné potraviny jsou cibule, česnek,avokádo, hroznové víno, luštěniny.Nikdy nedávejte vařené kosti a to ze žádného zvířete. Kosti pouze syrové ! Jídelníček, a to i pokud krmíte granulemi ,můžete psovi obohatit o vařenou rýži a to zejména v kombinaci s vařenou mrkví a vařeným kuřecím masem v případě, že pes má průjem . Ovesné vločky a těstoviny mohou naopak průjem způsobit.

 

 

barf1 barf2  barf3  barf4

Mým velkým pomocníkem byla kniha BARF Krmení psa přirozenou cestou

Co váš pes potřebuje ke šťastnému životu? Domov, milujícího člověka,dobrého veterináře a dobré krmení.

Ty časy, kdy hospodyně po obědě shrnula do psí misky zbytky od oběda už jsou naštěstí dávno pryč. Knedlíky zalité omáčkou z níž trčely ohlodané kosti kuřete psovi sice chutnaly, ale pro jeho zdraví to nebylo to pravé ořechové. Dnes je k dispozici nepřeberné množství granulí,doplňků , pamlsků a také jsou k mání zmrazené suroviny pro krmení tzv. přirozenou stravou Barf. Dnes se zastavíme u granulí.Jistě chápete , že 15 kg pytel granulí za 250 Kč asi nebude příliš kvalitní a to co ušetříte na granulích za pár let zaplatíte u veterináře.  Pokud máte svého psa opravdu rádi vyhnete se takovým nabídkám "krmiva" obloukem. Je důležité vybírat i podle věku zvířete. Je rozdíl jestli máte doma 8 týdenní mimino , dospívajícího juniora, dospělého psa a nebo seniora. Dnešní moderní krmiva rozlišují  u dospělého psa je-li v zátěži,je to pes gaučák nebo třeba fena březí či kojící. Nemusíte vědět co jaká kategorie potřebuje jen se řídíte uvedeným doporučením výrobce nebo se poptáte přímo prodejce. U internetových obchodů zadáte hledanou kategorii a je to. Pak je důležité číst složení granulí a jejich nutriční analýzu. Tu vždy najdete na zadní straně každého obalu-pytle s granulemi. V internetových obchodech je to vždy v záložce Složení. Jako první je vždy uvedeno to čeho je v granulích nejvíc. A my chceme, aby tam bylo buď čerstvé maso nebo masová moučka. Surovina živočišného původu v sobě skrývá mnoho možností a ne vždy je to přínosem pro našeho psa.U kvalitních granulí výrobce uvádí i přesné procentuální složení suroviny, tedy z jakého masa jsou granule vyrobeny ( jehněčí, hovězí, drůbeží- a zde by mělo být uvedeno kolik jaké drůbeže, např. kachní, kuřecí atd.) Další důležitou složkou jsou živočišné tuky. I jeho zdroj by měl být uveden,. Další složkou je ovoce, zelenina, bylinky. Důležitá je i konzervace. Vyhněte se chemické konzervaci, barvivům, ochucovadlům !Jak uvidíte v pytli krásnou červenou granuli mějte se na pozoru. Vyhněte se kukuřici ani soja vašemu psovi neprospěje. Pokud chcete pro psa to nejlepší zaměřte se na granule bez obilnin  Grain Free. 
Existují webové stránky, které vám s výběrem krmiva pomůžou . V českém jazyce Rádce krmiva pro psy v Aj skvělý srovnávač krmiv Dog Food Advisor.
         67407994 3009695885835797 9211592161332559872 o
Když budete dobře krmit váš pes má větší šanci se dožít vyššího věku v plné síle a zdraví !
66523300 3003854109753308 3049096011843633152 o


Best breeder webdesign Best breeder webdesign

© 2013-2015 Rei Pescador. Tvorba luxusních stránek pro chovatele